Blog > Komentarze do wpisu
Książki, książki...

Rynek nasyca się niezwykle, a my spłukani z kasy po Falkonie (o planszówkach i rpgach chyba będzie następny wpis, jak czas pozwoli)...

 

Na razie japońsko, bardzo japońsko. I to wszystko po polsku i w naszych księgarniach. Po prostu rzecz niesamowita :)

Może na początek wieści z Japonia.org

Esho Muraishi, "Dotyk Japonii"
Wydawnictwo “INNEN”, 2005, format A4, 156 stron

"W czasach, kiedy tematyka japońska stała się bardzo modna, przedstawienie kolejnej pozycji z tej dziedziny nie byłoby może takie interesujące, gdyby nie fakt, że o Japonii pisze właśnie jej rodowity Tokijczyk. Nie byłoby to także interesujące, gdyby nie sposób w jaki to zostało przedstawione. Książka jest zbiorem 28 esejów, które w sposób poetycko wnikliwy, często z poczuciem humoru przedstawiają kulturę i liczącą sobie tysiące lat tradycję Japonii, sięgając czasem do jej prapoczątków.

Eseje te ukazały się w tokijskiej prasie i są tłumaczeniem Sensei Myoshu, prywatnie żony Muraishiego, mieszkającej od lat w tym fascynującym kraju."

 

Iga Rutkowska
W Kawagoe. Antropolog wobec życia codziennego Japonii
Wyd. I, form. A5, opr. brosz., 142 s:

"Książka napisana w interesującym stylu antropologicznego pamiętnika. Autorka opisuje dużą część japońskiego życia codziennego (stosunki rodzinne, pracę, upodobania) i odświętnego (różne ceremonie, zwłaszcza śluby) na podstawie własnych badań terenowych. Prowadziła je w trakcie długiego pobytu w Japonii. Nie tylko mieszkała u Japończyków, ale też pracowała z nimi, a także razem z nimi świętowała."

I pozostale pozycje z Wydawnictwo TRIO :

Jolanta Tubielewicz
Od mitu do historii

"Zapis wykładów wybitnej polskiej japonistki opisujących japońskie mity jako źródło historyczne. Książka, polemicznie odnosząca się do istniejących interpretacji japońskich mitów i kronik stanowi znakomite wprowadzenie do dziejów Japonii. Znajomość przedmiotu oraz jasny, zrozumiały tok wykładu stanowią o jej ogromnych walorach nie tylko naukowych."

Iwona Kordzińska-Nawrocka
Japońska miłość dworska:

"Niezwykle interesująca, barwnie napisana i pogłębiona antropologicznie wizja japońskiej kultury miłości dworskiej, połączoną z próbą nowego odczytania jej estetycznego rytuału i światopoglądu. Autorka dużo uwagi poświęca miłości w literaturze klasycznej, ale ma również na względzie zagadnienia estetyki, etyki czy etykiety dworskiej, podporządkowanej całorocznemu kalendarzowi przyrody."

 

I na koniec - Japonia dla dzieci

Jadwiga Jasny, ilustracje Magdalena Jasny
Japonia jaka jest:

"Książka przeznaczona dla dziesięciolatków, ciekawych świata i chcących dowiedzieć się więcej o różnych, odmiennych kulturach i zwyczajach. Można by ją nazwać dziennikiem z podróży możliwej. Wszystko zaczyna się w samolocie lecącym do Tokio, a kończy na lotnisku, gdzie pasażerowie czekają, aż tajfun oddali się na tyle, by mogli bezpiecznie wrócić do Europy. Nie są to jednak zapiski z podróży, bo nie ma tu dat, a opisów konkretnych miejsc jest bardzo niewiele. Autorka przedstawia przede wszystkim współczesną codzienność Japonii, ale odkrywa też niezwykłą urodę tego kraju i egzotykę jego tradycji."

 

A na koniec, najważniejsze! Wydawnictwo Universitas :

(po kliknięciu na obrazek - więcej informacji o książkach) 

Aneta Pierzchała
Film japoński a kultura europejska. Obcość przezwyciężona?

Beata Kubiak Ho-Chi
Mishima Yukio. Estetyka klasyczna w twórczości prozatorskiej i dramaturgicznej w latach 1941-1960

 

poniedziałek, 20 listopada 2006, bayushi

Polecane wpisy

  • Emigruję

    Na razie tylko pod inny adres internetowy ;) http://bayushi.eu Bardzo lubię blox.pl, ale już jakiś czas temu zachciało mi się mieć takie swoje własne miejsce w

  • Specjalna notka o homofonach

    Bardziej o chińskich niż japońskich, bo zazwyczaj te japońskie się wywodzą z chińskiego czytania znaków. Tak jest z cyfrą 4 – z chińskiego shī (pierw

  • Omikuji

    Tak, piszę doktorat. Tak, jest to związane z siedzeniem na internecie i przeglądaniem różnych około-japońskich stron. Tak, czasem znajduję rzeczy do doktoratu z

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Karollin, *.chello.pl
2006/11/20 20:47:43
Ha1 No to Mikołaj nie powinien już mieć problemu, co przynieść takiej grzecznej dziewczynce jak ja xD
-
2006/11/22 04:35:00
Wszystko fajnie, tylko gdzie ja je tutaj znajde w ksiegarniach;) Wyklady pani profesor, chetnie bym przeczytala, a ta ksiazeczka dla dzieci ciekawi mnie niezmiernie. Perelka w swiecie literatury dzieciecej? Nie wiesz przypadkiem kim jest autorka i co ma wspolnego z Japonia?
-
2006/11/22 04:40:36
OK, juz wiem. Nie zauwazylam, ze mozna zamawiac przez internet;)
-
2006/11/22 18:40:37
Karollin - podeślij Mikołaja też do mnie ;)

e-katka, poszukaj jakiejś dużej księgarni internetowej, która będzie mieć wszystkie książki i zamów sobe duuuużą paczkę ;)
Polska


Japonia
Osaka
Click for Osaka, Japan Forecast


Kraków
Click for Krakow, Poland ForecastPowered by JapaneseStreets.com


Copy Mandarin text here to convert it to pin1yin1!
More pinyin and zhuyin conversion tools...

CTA - Closer to Asia Association CTA News service by Closer to Asia Association' width=
Pisz swój dziennik w Internecie