Blog > Komentarze do wpisu
Seijin no hi

W poniedziałek 8 stycznia w Japonii odbędzie się bardzo ważne święto dla ogromnej ilości młodych ludzi. Święto wejścia w dorosłość 成人の日 (seijin no hi)

Rocznik 1987 będzie świętował ukończenie lat 20. Oczywiście w Japonii również obchodzi się urodziny domowe z tortem, życzeniami dokładnie w dzień urodzin. Poza tym na początku roku obchodzi się też urodziny państwowo. Do roku 2000 był to 15 stycznia, teraz 8 stycznia.

Młodzi ludzie udają się do odpowiednich Urzędów, gdzie uczestniczą w uroczystej ceremonii zyskania pełnoletności (seijin shiki ). Od tego dnia osoby te zyskują prawo głosowania, a także mogą legalnie spożywać alkohol i palić papierosy. Palacze w Japonii się niestety powszechnym zjawiskiem.

Po wysłuchaniu przemówień i odebraniu małych upominków w urzędach, większość osób udaje się świątyń shintoistycznych, gdzie następuje obowiązkowy zakup odpowiedniej ilości amuletów chroniących dorosłą już osobę ;)

Potem nadchodzi czas zabawy i szaleństw.

Ponieważ większość japońskich dziewcząt zakłada na tę okazję bardzo uroczyste i prześlicznie zdobione kimono z długimi rękawami – furisode, to świętowanie zaczyna się od wizyty w zakładzie fotograficznym. Czasem do furisode zakładane są spodnie – hakama. Nie wszystkie rodziny mogą sobie pozwolić na zakupienie nowego furisode, czasem się je wypożycza – warto więc uwiecznić się na zdjęciu.

Młodzi chłopcy nie zakładają kimono. Może czasem. Zazwyczaj w pełnoletność wchodzą w garniturach, które potem będą już im towarzyszyć przez całe dorosłe życie.

Po fotografiach można pójść na karaoke i zamówić sobie do niego napoje alkoholowe ;)

Można udać się też na szaleństwa w parku rozrywki. Można wspólnie z przyjaciółmi zjeść uroczysty obiad. Ile ludzi, tyle pewnie pomysłów do świętowania. Generalną zasadą jest jednak to, że dzień ten jest raczej świętowany z grupą rówieśników niż z rodziną – na to będzie czas w faktyczny dzień urodzin.

Młode-dorosłe Japonki w furisode i futerku (http://www.thejapanfaq.com/celebrations.html )

 

Świętujemy (http://ojacko.wordpress.com/files/seijin%20no%20hi%20in%20tokyo-300.jpg )

 Obrazek "http://ojacko.wordpress.com/files/seijin%20no%20hi%20in%20tokyo-300.jpg" nie może zostać wyświetlony, ponieważ zawiera błędy.

 

piątek, 05 stycznia 2007, bayushi

Polecane wpisy

  • Emigruję

    Na razie tylko pod inny adres internetowy ;) http://bayushi.eu Bardzo lubię blox.pl, ale już jakiś czas temu zachciało mi się mieć takie swoje własne miejsce w

  • Specjalna notka o homofonach

    Bardziej o chińskich niż japońskich, bo zazwyczaj te japońskie się wywodzą z chińskiego czytania znaków. Tak jest z cyfrą 4 – z chińskiego shī (pierw

  • Omikuji

    Tak, piszę doktorat. Tak, jest to związane z siedzeniem na internecie i przeglądaniem różnych około-japońskich stron. Tak, czasem znajduję rzeczy do doktoratu z

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
katherinespiegel
2007/01/05 22:42:14
ojej... to mój rocznik... aż mi się łezka w oku zakręciła... już za niecały miesiąc i nmie stuknie 20-tka... i nikt mi w urzędzie nie wręczy upominku... nie przeżyję tego, czego doświadczają młodzi Japończycy. ale solidaryzuję się z nimi i jestem z nimi myślami. hm... 20 lat... już 20...
-
2007/01/06 11:44:52
To proponuję w poniedziałek poświętować ze znajomymi :)
-
katherinespiegel
2007/01/08 11:52:00
to już dziś :) wszystkiego dobrego japońscy dwudziestolatkowie!
Polska


Japonia
Osaka
Click for Osaka, Japan Forecast


Kraków
Click for Krakow, Poland ForecastPowered by JapaneseStreets.com


Copy Mandarin text here to convert it to pin1yin1!
More pinyin and zhuyin conversion tools...

CTA - Closer to Asia Association CTA News service by Closer to Asia Association' width=
Pisz swój dziennik w Internecie