piątek, 31 marca 2006
Wczoraj po aktywnym pisaniu, postanowilam zrobić sobie przerwę i zakupić w końcu wiosenne butki. I udało się! Ha! Takie są:
bez lampy


z lampą:

A prawdziwy kolor gdzieś po środku ;)

Tylko, że jak na złość dziś pada i z wyjścia w takich butkach nici. Może powinnam wyjść dziś zakupić parasol jako gwarant dobrej pogody? Zresztą nie ma się co zastanawiać - dziś kolejny dzień pisarski. Mam wrażenie, że zapomniałam angielskiego, jakoś ciężko mi się zdania formułuje, albo przeginam z językiem naukowym. Zobaczymy, co z tego będzie.
czwartek, 30 marca 2006
Chiny, chińszczyzna, chińskie
Nowa kategoria - Chińszcyzna, czyli wszystko, co zwiazane z "tym drugim krajem", który mnie interesuje ;)
Na początek może przekleję notkę z językami:
"Język chiński:
Zaczynam, jak w japońskim - od lekcji do posłuchania. Ale te akurat podobają mi się średnio. Niby formuła identyczna jak w japońskim, ale ludzi mnie troszkę denerwują. Jednak pod względem jakości, naprawdę dobre lekcje. Nawiasem mówiąc nagrywane w Szanghaju, czasem podają róznice między róznymi odmianami chińskiego :)
http://www.chinesepod.com/

Najlepszy na świecie słownik:
http://zhongwen.com/

Konwerter znaków chińskich na pinyin i słownik:
http://www.pin1yin1.com/converter

Klasyfikatory:
http://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_measure_word 

Chiny i chiński:
http://www.gavagai.pl/chiny/

A dodatkowo:
http://pl.chinabroadcast.cn/newpol/xhy.htm
Strona, gdzie można się pouczyć chińskeigo, posłuchać radia z Chin nadawanego po polsku ;)
Poczytać o kulturze, wydarzeniach, turystyce.
I poczytać o Tajwanie :)

Znalazłam też niesamowite zdjęcia. Autor to Michael Wolf, zafascynowany Chinami. Zdjecia - od pięknych, zachwycających, po obrzydliwe. Wszystkie odsłony chińskości można powiedzieć. Jest tam też osobna katgoria na chiński copy-art - sztukę kopiowania dzieł
http://www.photomichaelwolf.com/intro/index.htmlWięcej zdjęć na stronie autora


A na koniec link do amazonu:
http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/stores/artist/glance/-/281014/102-5079376-1789726
Jest to zespoł, którym zafascynowana jest moja speaking partnerka z Japonii. Zespół nazywa się "Dwanaście dziewcząt" i gra chińską muzkę relaksacyjną. Bardzo przyjemne do słuchania. Słyszałam tylko dwie płytki, o ile się orientuję według okładek:środa, 29 marca 2006
Onigiri
Zainspirowana blogiem Natiwy i chińskimi kunlkami ryżowymi, postanowiłam poszukać co nieco w sieci. Bo jak tu nie lubić takich pyszności:
Różne rodzaje onigiri z: http://www.vzhyogo.com/~maneki/shidashi/h15-ikoi/k-503%20omusubikun.html
i http://www.laits.utexas.edu/japanese/Conversationtable.htmlJapoński lunch - bento. Mniam! :)


Poszukałam i troszkę ciekawostek znalazlam. W Japonii mozna kupić przyprawy gotowe do onigiri. W polskich warunkach - do ryżu dodać troszkę soli, octu i sezamu. I już. Taka kulka ryżowa z przyprawami to najbardziej podstawowa wersja onigiri. Bardziej zaawansowane mają paski nori (wodorostów) na wierzchu, maja coś w środku - krewetkę, kurczaka, jakąś rybę, warzywa; jest też w końcu wersja całkowicie zawinieta w nori.
Zdjęcia prawie wszystkich dostępnych w Japonii onigiri są tutaj
Tutaj z kolei przepis na domowe onigiri.
Świetne zdjęcia pudełek lunchowych - bento
O chinskich kulkach ryżowych znalazlam tylko taki artykuł. Nie są to niestety te kulki lunchowe, a specjalne smakołyki pierogo-podobne przygotowywane na święta.Nazywaja się one tangyuan

Za to znalazłam przy okazji świetne linki o bento, nie radzę oglądać, gdy jest się głodnym ;)
Bento historia i galeria
Zdjęcia róznych rodzajów bento
Marudzę?

Jeszcze jednej rzeczy mi brakuje w Polsce, oprócz miłych ludzi, sushi i kimchi w każdej restauracji ;)
Parkingu dla rowerów!!
Odwiedzić mi przyszło moja uczelnię, dumny UJ, z jeszcze dumniejszym nowym kampusem. To, że Kampus na końcu świata i na bagnach pominę. W zeszłym roku zdarzało mi się jeździć na zajęcia rowerem, teraz też o tym myślałam, ale meteorolodzy mówili o ulewach, więc w końcu wybrałam poczciwe MPK. I może dobrze... Padać co prawda nie padało, ale zupełnie zapomniałam, że na kampusie nie ma miejsc parkingowych. Chociaż, jestem niesprawiedliwa – nie było w zeszłym roku. Teraz pojawiły się stojaki na rowery przy wejściach do budynku. Jest może w sumie 10-15 miejsc na rowery, bez żadnego daszku, nic. Jeśli pada deszcze, chyba pozostaje wprowadzić rower do środka, na co prawdopodobnie się recepcja nie zgodzi. Któż to widział rower w budynku. Pobrudzi marmury i kto zapłaci za czyszczenie?

Daleko Polsce nie tylko do Japonii, ale do Zachodu. Bo przecież chyba uwzględnienie parkingu dla rowerów w projektach nie wymagało niesamowitych umiejętności, nie wymagało nieprzeciętnego intelektu, czy przynależności do mensy? Wymagało tylko tak zwanego „pomyślunku” i odrobiny chęci. I mielibyśmy sensowny parking rowerowy, skuterowy, motorowy. I niech się wypchają wszyscy organizatorzy wszelkich „dni zdrowia”, „dnia bez samochodu”, „zdrowego stylu życia”, „dnia z rowrem”. Skoro w nowo wybudowanym budynku nie myśli się o parkingu, to co dopiero mówić o planach parkingów w centrum, czy ścieżek rowerowych...

Acha, odkryłam właśnie, że nie mam zdjęć parkingu rowerowego z japońskiego kampusu, ale nasz obfotografuję przy najbliższej wizycie.

Japońskie można znaleźć w sieci, np.:

http://www.pinkcrocodile.demon.co.uk/patforemandotcom/Japan/KyushuNorth.htm

http://jurgen.ca/japan/jp1998022604.html

Postanowiłam powklejać linki do różnych fajnych stron, które odwiedzam w poszukiwaniu  wiedzy językowej. Może się to też komuś przyda.
Jak znajdę coś jeszcze, to powklejam, a jak ktoś z komentujacych znajdzie coś fajnego, to proszę o dorzucenie w komentarzu :) Dziekuję. Doumo arigatou gozaimasu. Xiexie

Język japoński:
Po pierwsze link, o którym już pisałam - jestem uzależniona. Można słuchać w mp3, a jeśli ktoś ma iPoda, to w ogóle bajka - zapisać się na subskrypcję podcastu i już.
http://www.japanesepod101.com/

Animacje kany:
http://members.aol.com/writejapan/hiragana/kana.htm

Tabelki do ćwiczenia kany:
http://www.tokyomokyo.com/learn/tokyomokyo/kanapracticesheets.html

Słownik sieciowy japońsko-angielski:
http://www.csse.monash.edu.au/cgi-bin/cgiwrap/jwb/wwwjdic?1C

Klasyfikatory:
http://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_counter_word


Język chiński:
Zaczynam, jak w japońskim - od lekcji do posłuchania. Ale te akurat podobają mi się średnio. Niby formuła identyczna jak w japońskim, ale ludzi mnie troszkę denerwują. Jednak pod względem jakości, naprawdę dobre lekcje. Nawiasem mówiąc nagrywane w Szanghaju, czasem podają róznice między róznymi odmianami chińskiego :)
http://www.chinesepod.com/

Najlepszy na świecie słownik:
http://zhongwen.com/

Konwerter znaków chińskich na pinyin i słownik:
http://www.pin1yin1.com/converter

Klasyfikatory:
http://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_measure_word 

Chiny i chiński:
http://www.gavagai.pl/chiny/
wtorek, 28 marca 2006
Zbieram się w sobie, żeby w końcu coś napisać. Właściwie tęsknię za blogiem ;)
Zmieniłam promotora na lepszego, teraz powinnam właśnie pisać pierwszy rozdział doktoratu. Trzeba zebrać w końcu do kupy notatki porozrzucane po całym komputerze i książki zajmujące każdą wolną przestrzeń w mieszkaniu. Tematem nadal zło i popkultura. Mam nadzieję, że nie zarżnę fajnego tematu wtłaczając go w ramy rozprawy naukowej. Bo rzecz jasna mam pisać językiem suchym, naukowym, etc... Tak więc, zabieram się do pracy.
Namiętnie słucham też ostatnio japońskiego z
http://www.japanesepod101.com/
Odkryłam, że można się uzależnić od lekcji językowych. Ciekawostka. Ale oprócz języka jest tam też o kulturze japońskiej, życiu codziennym. Niesamowicie ciekawe!
Tak więc blog przestaje być blogiem o Japonii, a staje się faktycznie "zapiskami". Przynajmniej do czasu aż gdzieś nie wyjadę. Na razie jednak najdalsze podróże to wizyty u Rodziców.
Cóż jeszcze - zmieniłam stronę startową bloga - otwiera się teraz na wszystkich zapiskach, nie kategorii "Japonia", ale nadal wrzucać będe wpisy w różne kategorie...chyba. I jeszcze dodałam kilka adresów blogów. Można tam poczytać o Tajwanie, Meksyku lub Radomsku :) A co.
I jeszcze dwa japońskie blogi, bo znalazłam zdjęcia rzeczy, których sama nie obfotografowałam: http://ashka.livenet.pl/mt/archives/2006/03/20/18.34.34/
No i blog "Tokyobynight" - kwitnące sakury. Ojojo. A do Krakowa wiosna powoli pełznie. Już 3 dni jest ciepło. Wiosna już w końcu marca. Niesamowite, prawda?
Zakładki:
Autorka
Blogi azjatyckie
Blogi krewnych i znajomych Królika (czasem też azjatyckie ;))
Blogi, które lubię i odwiedzam
Fora
Japonia/Azja w różnych odsłonach
Kuchnia azjatycka i nie tylko
RPG
Zakładki różne
Polska


Japonia
Osaka
Click for Osaka, Japan Forecast


Kraków
Click for Krakow, Poland ForecastPowered by JapaneseStreets.com


Copy Mandarin text here to convert it to pin1yin1!
More pinyin and zhuyin conversion tools...

CTA - Closer to Asia Association CTA News service by Closer to Asia Association' width=
Pisz swój dziennik w Internecie